Embed

İlk çeyrekte ikinci elde hareketlilik bekleniyor

 

İlk çeyrekte ikinci elde hareketlilik bekleniyor


 Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, 2013'ün ilk çeyreğinde ikinci el piyasalarda hareketlilik yaşanacağını belirterek, en çok talebin İstanbul Anadolu Yakası'nda Ataşehir ve Çekmeköy, Avrupa Yakası'nda ise Bahçeşehir ve Esenyurt'ta olacağını söyledi.

2013'de Emlak Sektörü'nün Büyüme Hızı Yüzde 4

Erilkun; 2012 yılında sektörü etkileyecek nitelikte birçok yasal düzenlemenin olduğu bir yıl geçirdiklerini söyledi. 

Bunların başında ilk olarak, orman vasfını yitirmiş arazilerin yani kısaca halk arasında "2B" olarak tanınan alanların, satışının yasallaşması olduğunu söyledi. Bunu takiben, uluslararası gayrimenkul yatırımcılarına koşulsuz olarak satış kapılarını açan "mütekabiliyet yasasının" kaldırılması ve 6306 sayılı; afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi kapsamında çıkarılan kanunun, yıl içinde sektör açısından bir mihenk taşı olduğunu vurguladı. Hakan Erilkun; yapılan yasal düzenlemelerin olumlu etkilerinin, 2013 yılında da gerek inşaat, gerekse emlak sektörüne hızla yansıyacağını belirtti. Ekonomide yaşanan gelişmelerin, diğer sektörlerde olduğu gibi emlak sektöründe de önemli rol oynadığını ve buna bağlı olarak, büyüme hızının, 2013 yılında yüzde 4 civarında olacağını ifade etti.

KDV Oranının Yükselmesi Satış Sıkıntısı Yaratacak

Erilkun; 2013 yılında olumsuz olabilecek yansımalara da değindi. Birinci el konutlarda KDV oranının, metrekare sınırına bakılmaksızın yüzde 18'e çıkarılmasının, birinci el piyasasında yaşanacak olan canlılığın önüne konan, en büyük engel olduğunu söyledi. 

Erilkun 100 bin TL'lik bir daire için daha önce yüzde 1 olan KDV oranının, yeni düzenlemeyle, tüketiciye 17 bin TL'lik ek maliyet yansıtıldığını hatırlatarak, düzenlemenin, en çok talep gören 1+1 ve 2+1 daireler için satış sıkıntısı yaratacağını bildirdi. 

Erilkun, bu yüzden, 2013'ün ilk çeyreğinde ikinci el piyasalarında hareketlilik yaşanacağını vurgulayarak, düzenlenecek yeni kampanyalarla, KDV sorununun bertaraf edilebileceğini ve böylece birinci el konut satışlarında da canlanma olabileceğini belirtti. 2013 yılı genelinde yüzde 12 oranında büyüme olacağını ifade eden Hakan Erilkun; en çok talebin yaşanacağı bölgeler olarak, İstanbul Anadolu Yakası için Ataşehir ve Çekmeköy ile Avrupa Yakası için Bahçeşehir ve Esenyurt olacağını söyledi.

 

Kaynak: Emlakofis

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !